Bogowie egipscy
Egipt, szczególnie starożytny należał do jednych ze starszych cywilizacji, w których obowiązywało wielobóstwo. Każdy bóg lub bożek posiadał swój zakres obowiązków i spraw, którymi się zajmował. Ubierali się oni w specyficzny sposób i najczęściej w Egipcie nie byli oni typowymi ludźmi, którzy stali się bogami, ale raczej bogami, którzy po prostu zeszli na ziemię, aby pomóc ludziom i od czasu do czasu wracali do siebie. Jednocześnie należy tutaj zaznaczyć, że bogowie egipscy ze starożytnego Egiptu wielokrotnie posiadali ludzkie ciało, ale głowy ich przykrywały maski lub po prostu były one w formie zwierzęcej. Częściowo miało się to odnosić do kwestii, którymi się oni zajmowali bądź też miały one reprezentować sobą cechy lub przynajmniej jedną, główną cechę, którą charakteryzował się dany bóg. Wśród ważniejszych egipskich bogów należy wymienić między innymi: Aken, Ozyrys, Onuris, Anubis, Ptah, Horus, Rem, Re, Amon, Izyda, Impet, Set, Seszat, Serapis, Bes, Mandulis, Tatenen, Szu i wielu innych.
Ozyrys
Był to bóg śmierci i odrodzonego życia. Określano go też jako Wielkiego Sędziego zmarłych. Był synem bogini Nut i boga Geba, bratem Seta, Izydy i Nefryty. Jednocześnie Izyda była jego żoną. Miał dwóch synów: Anubisa z Nefrydą i Horusa z Izydą. Został zabity przez swojego brata Setha. Izyda poskładała jego członki, dzięki czemu się odrodził. Kolejnym razem jednak Izyda znalazła wszystkie jego członki oprócz prącia, które zaginęło na dnie Nilu. Przez to też nie mógł on żyć na ziemi, ale żył w zaświatach.
Izyda
Była ona władczynią nieba i ziemi. Była jednym z wcieleń Wielkiej Macierzy. Utożsamiana bywa z grecką Demeter. Była żoną swojego brata Ozyrysa i matką Horusa. Najczęściej przedstawiana jest w pozycji siedzącej z małym Horusem na kolanach bądź przy piersi, albo też jako kobieta z dyskiem słonecznym między krowimi rogami, a także z berłem lub znakiem anch w dłoni. Przedstawiana jest w utworach literackich z żaglem w dłoni. Poświęcona jej była róża, a korona z róż określanych świętymi różami abisyńskimi należała do wyposażenia zmarłych. Jej zwierzęciem była krowa.
Amon
Inaczej określa się go jako Amon-Ra lub Amon-Re. Jest sprawcą niewidzialnego wiatru, urodzaju oraz płodności. Miał być uosobieniem życiodajnych elementów natury, jak powietrza i wiatru. Dzięki niemu plony były obfite, a zwierzęta się mnożyły, kobiety rodziły dzieci. Jego małżonką była Mut, a synem Chonsu, z którymi tworzył on tebańską triadę. Jego żeńskim odpowiednikiem była Amaunet. Identyfikowany był z greckim Zeusem. Przedstawiany jest jako król w koronie z dwoma wysokim piórami lub jako człowiek z głową barana o zakrzywionych rogach lub od postacią gęsi czy jako wąż Kematef.
Rem
Był jednym z bogów w starożytnym Egipcie. Jego mitologia przetrwała do dzisiejszych czasów. Wielokrotnie na egipskich targach kupić można figurkę, która ma rzekomo mieć postać właśnie boga Rem i innych bogów egipskiej starożytnej mitologii. Uważany był za boga-rybę. Jego zadaniem było użyźnianie ziemi własnymi łzami. Wielokrotnie uosabiany był on ze łzami boga Ra, wszechstwórcy. Najprawdopodobniej był jego synem lub którymkolwiek z potomków. Niektórzy twierdzą nawet, że Ra i Rem to jedna i ta sama osoba, ten sam bóg tylko w różnych wcieleniach.
Set
Inne jego imiona to Seth, Sutek oraz Setach. Był on panem burz, pustyń, Górnego Egiptu i złym bogiem Świata Umarłych. Przedstawiany jest jako człowiek z głową zwierzęcia totalnie wyimaginowanego, częściowo szakala, antylopy oryks oraz osła. Dawniej był on bogiem wojny. Jest jednym z głównych bogów egipskich. Przeciwnik Horusa i brat jego ojca, Ozyrysa. Zabił brata, ponieważ chciał przejąć po nim władzę. Jest wcieleniem zła. Utożsamiany jest z wężem Apopem. Dawniej przedstawiano go stojącego na barce Re, przebijającego włócznią złego Apopisa.
Bes
Jest to według mitologii bóg wesela, tańców i rodziny, opiekun dzieci i kobiet rodzących. Był jednym z popularniejszych bogów w Egipcie. Czczono go w małych przydomowych kapliczkach. Pomagał Egipcjanom w codziennym życiu. Przedstawiany jest jako karzeł ze zwisającym językiem, spłaszczonym nosem, krzaczastymi brwiami, zwierzęcymi uszami, pokręconymi kończynami i garbatymi plecami. Koroną jego były strusie pióra na głowie, a na ramionach miał lwią skórę. Odstraszał bestie, owady i węże robiąc potworne miny.