Święta chrześcijańskie
Tym terminem określa się praktycznie wszystkie święta, które są typowo religijne, a do tego odpowiadają tradycjom chrześcijańskim, wszystkim odłamom religii chrześcijańskiej. Należy przyznać, że jest ich trochę, a co kilka lat pojawiają się zupełnie nowe święta tego typu. Wśród nich na pewno należy wymienić Boże Narodzenie i Wielkanoc z wszystkimi dniami/świętami przygotowującymi do tych dużych świąt. Przede wszystkim stawia się tutaj na wizyty w kościele, spowiedź, spotkania rodzinne, rodzinne przygotowywanie świąt, śpiewanie, wspólna kolacja i wiele innych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że również istnieją liczne inne święta, które związane są z religią, jednakże przypadają na pojedyncze dni w roku i nie są związane z innymi większymi świętami. Najczęściej odnoszą się one świętych lub do Jezusa czy Matki Boskiej (szczególnie dużo świąt jest związanych z kultem maryjnym w naszym kraju, jak i w innych państwach chrześcijańskich). Ponadto w większości nie stanowią one dni wolnych od pracy, poza małymi wyjątkami.
Popielec
Dokładnie jest to Środa Popielcowa. Dawniej święto to nosiło nazwę Wstępnej Środy. Jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Przypada na czterdzieści dni (bez niedziel) przed Wielkanocą. Wtedy to kapłan czyni swoisty znak krzyża popiołem na głowie wiernego podczas Mszy św. organizowanej w tym celu. Mówi on jednocześnie „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ma to za zadanie przypomnieć człowiekowi o kruchości jego życia i wprost o nieuchronnej śmierci.
Dzień zmarłych
Jest to jedno z najstarszych świąt religijnych. Początki wzięły się z etnicznego święta meksykańskiego, kiedy to czci się pozagrobowe życie zmarłych oraz więzy rodzinne. Jest ono obchodzone drugiego listopada jako Zaduszki i Wszystkich Świętych, a więc również i pierwszego listopada. Wywodzi się ono z epoki prekolumbijskiej i szacuje się je na około trzy tysiące lat. W tradycji meksykańskiej jest to wesołe święto, a w pozostałych regionach chrześcijańskich raczej czas zadumy i swoistego smutki, melancholii.
Wigilia
Jest to czas narodzin Jezusa Chrystusa. Niezwykle radosne święto. Jednocześnie jest to jedna z okazji na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Spożywa się wtedy rodzinną kolację przygotowaną w ilości dwunastu potraw, z opłatkiem, ze specjalnymi daniami, które kojarzą się szczególnie właśnie ze świętami Bożego Narodzenia. Jednocześnie śpiewa się wtedy licznie kolędy, idzie na Pasterkę, aby ze wszystkimi wiernymi cieszyć się z tego wspaniałego wydarzenia. Ma to przypominać o tym, jak ważna jest rodzina, a także o tym, że Zbawiciel przyjdzie po nas znowu.
Wielkanoc
Jest to jedno ze świąt, obchodzone na przełomie marca i kwietnia, kiedy to wspomina się ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Wcześniej następuje czterdzieści dni Wielkiego Postu, które mają przypominać o czterdziestodniowym kuszeniu Chrystusa przez Szatana. Charakterystyczne jest wtedy malowanie pisanek (jajek), święcenie koszyczka przed śniadaniem i wiele tego typu obrzędów, które częściowo sięgają jeszcze czasów pogańskich. Przede wszystkim cieszą się na nie dzieci, które otrzymują prezenty od ‘zajączka’.
Święto Ofiarowania Pańskiego
Inaczej określane również jako Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jest to święto upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni jerozolimskiej tak, jak mówi to prawo Mojżeszowe. Dawniej było to Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny w czterdziesty dzień od Narodzenia Jezusa, kiedy to nawiązywano do święta spotkania i oczyszczania w tradycji starotestamentowej i chrześcijańskiej. Obchodzone jest ono drugiego lutego. Według kalendarza gregoriańskiego przypada to na piętnastego lutego, jako tak zwany nowy styl.
Triduum Paschalne
Jak sama nazwa wskazuje są to trzy dni, najważniejsze w roku liturgicznym katolików, kiedy to następuje celebracja Męki, Śmierci oraz Zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej. Wiąże się to datami z żydowską Paschą. Pierwsze informacje o Wielkim Tygodniu pochodzą z czwartego wieku. Dawniej używano tutaj nazwy Triduum Sacrum, praktycznie aż do 1929 roku. Obecna nazwa przyjęła się w roku 1924 i została do dnia dzisiejszego.